Edebiyat Kitap Özetleri Roman

Islam Siyaset Felsefesinde Sivil Itaatsizlik

Islam Siyaset Felsefesinde Sivil Itaatsizlik

Yazar: Prof. Dr. Mevlut Uyanık

OTORITE YAYINLARI

1500 yıllık Islam gelenegini, surekli olusan bir fenomen olarak gormemiz, tarihsel surecin her asamasını degerli kılmaktadır. Surekliligimizi koruyabilmemiz ise bu asamaların her birinin tetkiki sayesinde mumkun olacaktır. Tarihsel surekliligi kırdıgımız zaman "oteki" kavramların zihinlerimizi nasıl istila ettigini ve gorunusler dunyasını nasıl gercek"mis" gibi algılayıp, sozde sorunlarla ugrastıgımızı gormekteyiz. Gelenegimizdeki siyasi ve itikadi bir tavrın icsellestirilmesine yonelik modern bir okuma olan bu eser, mesruiyetini; "gunesin altında soylenmedik hicbir sey kalmayacaktır" ve "her siyasi-dini sistem soylemini ve bunun surekliligini koruyacaktır" onermelerinden almaktadır.
Bu kitap, yoneten ve yonetilen iliskilerinde farklı (bir) Islami siyasal tavır gelistirmenin tarihsel koklerini Hasan el-Basri’de aramaktadır. Zira o, "tek basına bir ummet" diye nitelendirilmektedir. Ve onun yasadıgı cag ise, "Islam Dusuncesinin Tesekkul Donemi" diye adlandırılmaktadır. Kurumsallasan ve birer siyasi/itikadi model haline gelen mezheplerin/akımların fikirleri bu donemde tomurcuklanmaya baslamıstır.

Yayın Tarihi 2014-07-01
ISBN 6056368387
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 184
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 14 x 21 cm

Tüm kitaplar bir sitede https://ekitap.org/ sitemizde
Bu konu kitap tanıtımıdır. Lütfen beğendiyseniz kitabı satın alınız.

Fahrettin Razi & Hayatı-Fikirleri-Eserleri

Benzer İçerikler

Islam Felsefesi Kelamı ve Tasavvufuna Giris

yakutlu

Sevgili Salak – Aşkın Güngör – Pdf İndir

yakutlu

İyi Uykular Sevgilim – Rachel Abbott Online Kitap Oku

yakutlu

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy