$ s

İstihbarat Teorisi – Ümit Özdağ Online Kitap Oku

İstihbarat Teorisi – Ümit Özdağ ekitap

İstihbarat Teorisi kitabı hakkında bilgiler:

Ümit Özdağ'ın İstihbarat Teorisi isimli kitabı 464 sayfadan oluşuyor ve sitemiz aracılığıyla sizlere tanıtımını yapıyoruz.
İstihbarat; Türk toplumunda yanlış anlaşılan, yanlış bilinen, yanlış tanınan, korkulan, yoğun yoğun olumsuz anlamlarda kullanılan ve ırak durulması gerektiği düşünülen bir etkinlik biçimi olarak görülmektedir. Hâlbuki İstihbarat ve istihbaratın tamamlayıcı argümanları olan psikolojik cenk ve propaganda ülkemizde yaşayan her ferdin gündelik yaşamının kaçınılmaz parçalarıdır. "istihbarat" ve "istihbaratçı" kelimelerinin fena ve korkulur algılanmasının ardında yatan asıl gerçek ise; her hangi bir istihbarat çalışmasını tesirsiz hâle getirmek için yapılan, karşı tarafın uyguladığı olumsuz propagandadır.
Bir Ulus için var olan fırsat ve tehditler sadece askerî nitelikli değildir. Bu tehditler fazla geniş bir alana yayılmıştır. İstihbarat, millî emniyet politikasının esas parçasıdır.
İstihbarat çalışmalarını dikkate almayan hükümet yönetimlerinin ise gözleri bağlı maraton koşan birisinden hiç bir farkı yoktur. Nereye gittiklerini, rakiplerinin önünde mi arkasında mı olduklarını, ne kadar koştuklarını, özetle hiç bir şeyi bilmeden, vakit ve enerji kaybederek koşup dururlar.
Türk Politikacısı, Türk işadamı, sivil ve siyasi karar alıcılar olası olduğunca istihbaratçılardan ve istihbarattan ırak bir hayatı tercih ederler. Karar alma süreçlerinde, istihbarat analizlerinin sonuçlarından olası olduğunca az faydalanırlar. Bu tarz tutum çeşidi karar alma süreçlerinde yapılan fazla tehlikeli ve hatalı bir yöntemdir. Doğru olan ise; bu karar alıcıların, karar eda evrelerinde duygu ve kanaatlerinden daha çok, delil ve analize dayanan bir fikir ve çalışma yöntemiyle karar vermekleridir. Buda ancak doğru izlerken yeterliliğiyle, başka bir deyişle istihbarat ile elde edilir.
Bu çalışmada, istihbaratın ne olduğunun açıklanması gibi esas bir bağlamdan devinim edilerek, istihbaratın tarihî, istihbarat toplamada kullanılan esas araçlar ve istihbarat türlerinin yanı dizi "stratejik istihbarat" ve çalışmanın asıl merkezini yapan "stratejik analiz yöntemleri" de okura en ince ayrıntıları ile sunulmuştur. Umarız ki bu eser, ülkemiz insanına bulunduğu kadar, konuyla alakalı şahıs ve kurumlara da yarar sağlayacak bir çalışma olur.
İstihbarat Teorisi Online Kitap Oku
Sitemizdeki diğer Ümit Özdağ kitaplarını gör ->

{{ reviewsOverall }} / 5 Kullanıcılar (0 oylar)
Oylar
Ziyaretçiler ne diyor ... Puanınızı bırakın
Tarafından sipariş:

İlk yorum yazan siz olun.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Bu incelemede henüz yanıt yok.

Avatar
Daha fazla göster
Daha fazla göster
{{ pageNumber+1 }}
Puanınızı bırakın

Tarayıcınız resim yüklemeyi desteklemiyor. Lütfen modern bir tane seçin

Benzer İçerikler

Cennete Bir Bilet – Gaby Hauptmann – Online Kitap Oku

yakutlu

İmparator

yakutlu

Denizi Yitiren Denizci – Yukio Mişima Online Kitap Oku

yakutlu

Yorum Yap

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy