Roman

Kafes – Roxane Gay – Online Kitap Oku

Roxane Gay / Kafes / PDF / Sayfa: 464

Kafes romanını belirli bir kategoriye koymak oldukça zor. Çünkü bu roman sizi her an farklı duygular içerisine sokup ve keskin geçişler yaptırabiliyor. Haiti’de zengin çocukları sıkça kaçırılarak karşılığında para istenmesi olduka fazla olan bir durumdu. Fakat Mireille bu durumun kendi başına geleceğini hiç ummamıştı. Fakat bir ara düşünmüştü o kaçırılanlar yerinde ben olsam nede olsa babam zengin beni hemen kurtarırdı. Fakat gerçekten bir gün Mireille kaçırıldı ve o güvendiği babası fidyeyi ödemeyi ret edince uzun bir esaret dönemi başladı genç kız için. Bu dönem boyunca Mireille kendine çift kişilik oluşturdu ve dayanma gücünü böyle sağladı.

Kafes Hakkında

Bir kafesin içindeydim ve bu, içine tıkılacağım kafeslerin sadece ilkiydi…

Haiti’de sıkça görülen kaçırılma vakaları çoğu kez pazarlıklar sonucu kısa sürede son bulur. Ancak varlıklı bir ailenin kızı olan Mireille Duval Jameson için durum farklıdır. Babasının fidyeyi ödemeyi reddetmesiyle genç kadını kimliği dahil bütün varlıklarından arındıran esaret başlar.

O artık hiç kimsedir. Esareti boyunca kendisine dayanma gücünü ise artık “birisi” değil “hiç kimse” olduğu düşüncesi verecektir. Bu yüzden de iki farklı kadına dönüşür:

Her şeyi hatırlayan ile her şeyi unutan…

Kafes Yorumlar

“Roxane Gay’in en büyük başarısı, hikâyesini oturttuğu temele pek çok farklı unsuru titizlikle dahil edebilmesidir.”

-The New York Times

“Bu kitapta basit bir kaçırılma olayından çok daha fazlası var. Roxane Gay romanına politik ve sosyolojik gözlemlerini de katarak ortaya oldukça gerçekçi bir hikâye çıkmayı başarmış.”

-Chicago Magazine

“Kafes’i okurken duygudan duyguya geçiş yapacak, Mireille’in hayatta kalma savaşına tanıklık ederken kendinizi çoğu kez ‘onun yerinde olsam ne yapardım?’ sorusunu sorarken bulacaksınız.”

-Cosmopolitan

Kafes Online Kitap Oku

Kafes Turbo Online Kitap Oku

Benzer İçerikler

Şahane Bir Kadının Gizli Günlüğü – Julia Quinn Online Kitap Oku

yakutlu

Maturidi’nin Dusunce Sisteminde Ser-Hikmet Iliskisi

yakutlu

Yetim Kalacak Küçük Şeyler – Oya Baydar Online Kitap Oku

yakutlu

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy