Roman

Kuyucaklı Yusuf – Sabahattin Ali – Online Kitap Oku

Sabahattin Ali / Kuyucaklı Yusuf / PDF / Sayfa: 210

Türk edebiyatında önemli bir yere sahip olan usta yazarımız Sabahattin Ali tarafından yazılmış “Kuyucaklı Yusuf” adlı roman henüz küçük bir çocukken ailesi öldürüp köy yerinin ortasında yalnız kalan 9 yaşında ki bir çocuğun hikayesini bizlere aktarmaktadır. Daha sonrasında bu olayla ilgili teftiş ve araştırma sebebiyle köye atanan kaymakam Yusuf’u evlat edinerek şehre götürür. Aslın hikayede burada başlar. Köyden şehre geçen bir bireydeki dalgalanmaları bizlere oldukça iyi aktarmıştır.

Kuyucaklı Yusuf Hakkında

İlk Basımı 1937 yılında “Yeni Kitapçı” tarafından basılan roman, Sabahattin Ali’nin roman türünde ilk eseridir. Öykü yazarı olan Ali’nin bu eseri MEB Ortaöğretim 100 Temel Eser Listesinde yer almaktadır.

1985 yılında Sinema filmine uyarlanan romanın filminde Talat Bulut, Derya Arbaş ve Ahmet Mekin’in rol almış, filmin yönetmenliğini ise “Feyzi Tuna” üstlenmiştir.

Kuyucaklı Yusuf konusu itibariyle ailesinin katledilmesiyle sahipsiz kalan dokuz yaşındaki Yusuf’un olayı soruşturmak için Kuyucak’a gelen Nazilli Kaymakamı Selahattin Bey tarafından evlatlık alınması ve çocuğun daha sonraki hayatı anlatılmaktadır. Edebiyat eleştirmenlerine göre Yusuf karakteri, köyden şehre göç edip şehir hayatına uyum sağlayamayan insan tipinin habercisi olarak değerlendirilmektedir.

Kuyucaklı Yusuf Online Kitap Oku

Kuyucaklı Yusuf .

Benzer İçerikler

Buğday Göbeği – William Davis – Online Kitap Oku

yakutlu

Aşkın Günahı – Sophie Jordan – Online Kitap Oku

yakutlu

Maskeli Yabancı – Maisey Yates – Online Kitap Oku

yakutlu

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy