Roman

Mustafa Kemal – Yılmaz Özdil – Online Kitap Oku

Yılmaz Özdil / Mustafa Kemal / PDF – EPUB / Sayfa: 520

Bu güne kadar Atatürk hakkında bir çok biyografi ve roman okumuş olabilirsiniz ama bu eser onlardan çok farklı çünkü bu sefer Yılmaz Özdil’in sözcükleriyle hayat bulacak. Mustafa Kemal bir çoğumuzun gözünde geleceğinde anahtarıdır. Sadece geçmişte yaptığı olağanüstü işler dışında, onunda hep istediği gibi amaçları içerisinde geleceği de şekillendirmek vardı. Nitekim kendi fani ömrü bunu bire bir yapılandırmaya yetmese de bu yolda bizlere çok güzel hazine haritaları bıraktı. Onun bu vizyonu aslında şu an içinde bulunduğumuz ülke sıkıntıları için oldukça kolay çözümler sunsa da bunu görmekten kaçınan büyük bir kesim maalesef mevcut.

Mustafa Kemal Hakkında

“Ey Türk gençliği! Birinci vazifen…”

Yılmaz Özdil yeni kitabında, Mustafa Kemal’in Osmanlı ordusunda görevli bir askerken -bilhassa 1.Dünya Savaşı’nda görev aldığı Çanakkale cephesinde- çeşitli cephelerde ve daha sonra Türk Kurtuluş Savaşı’nda emperyalist güçlere karşı kazandığı başarıları, kurduğu yeni cumhuriyetle gerçekleştirdiği “çağdaş” demokratik cumhuriyet idealini, kadın hakları başta olmak üzere sosyal hayatta gerçekleştirdiği reformları, eğitim-kültür-sanat-ekonomi-tarım-sanayi-gündelik yaşam ve diğer başka alanda hayata geçirdiği, dönemi için emsalsiz denebilecek başarıları kaleme alırken, gündelik hayatından da kesitler sunuyor.

Ayrıca Mustafa Kemal’in, sanatsever ve entelektüel kimliğini, hayvanseverliğini, doğa bilincini, çocuk sevgisini, kadın hakları konusunda sergilediği vizyonerliğini ve diğer sıra dışı özelliklerini sebep sonuç ilişkisi içinde ele alıyor.

Onun, ailesiyle, arkadaşlarıyla, çocuklarıyla ve çocuklarla, hayatına giren kadınlarla olan ilişkisini; cephede askeri veya diplomatik temasta bulunduğu kişilere karşı “insan sevgisi” etrafında şekillenen barışçı tutumunu; ülkede gerçekleştirdiği kültür reformunun önemini; tüm dünyada “ezilen toplumlar” tarafından örnek alınan askeri ve siyasi başarılarını; bunların yanında en sevdiği yemekten en çok dinlediği şarkılara, giyim tarzından sevdiği hayvanlara, hatta Türkiye’nin “çağdaş” ülkeler seviyesine geçebilmesi için gündelik yaşamda yaptığı ve yapılmasını arzuladığı davranışlara kadar eksiksiz ve insani yönleriyle bütüncül bir Mustafa Kemal portresi ortaya koyuyor.

Bu kitapta, Mustafa Kemal’in çocukluğundan Kuvayı Milliye ruhuna, idam fermanından Kurtuluş Savaşı’na, Cumhuriyet’in kuruluşundan Mustafa Kemal’in kişisel özelliklerine, hizmetlileri ile olan diyaloglarından gece hayatına ve hayatında iz bırakan yakınlarına kadar pek çok detayı bulacaksınız.

Bugüne kadar hep Atatürk’ü okudunuz Yılmaz Özdil’in kaleminden Mustafa Kemal’i okuyacaksınız!

Mustafa Kemal Online Kitap Oku

Mustafa Kemal Online Kitap Oku

Mustafa Kemal .

Benzer İçerikler

Felsefe Yüzüğü Serisi – Morgan Rice – Online Kitap Oku

yakutlu

Mutlu Olmak İsteyen Adam – Laurent Gounelle – Online Kitap Oku

yakutlu

Darmadağın – Karin Slaughter – Online Kitap Oku

yakutlu

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy