Roman

No ve Ben – Delphine De Vigan – Online Kitap Oku

Delphine De Vigan / No ve Ben / PDF / Sayfa: 240

Size sürekli kendisine güven duyup duymadığını soran kişiler, size ilk ihanet edecek olanlardır.

Ödülü bir roman olan No ve Ben henüz 13 yaşında olan üstün zekalı bir çocuğun hayata karşılaştığı deneyimlere karşı bakış açısını bizlere hikayelendiriyor. Çok fazla arkadaşı olmayan, kendini derslerine adepte etmiş bir ergendir Lou. Fakat sınıf arkadaşlarına derslerinde yardım ettiği için onu severler. Diğer yandan kısa süre önce henüz bebek olan kardeşinin ölümü ailesini yıkmıştır adeta. Bu sırada en sevdiği ders öğretmeni sınıfa proje ödevi verir. Bu ödev için ilk gönüllü olan yine bizim Lou olur. Sınıfın en yakışıklı çocuğu hemen onla aynı grupta olmak için ona katılır. Evsiz insanların hayatını konu edinen bu ödev için Lou, No adında bir kızı bulur. No evsiz ailesiz biridir. No ile uzun uzun görüşen onun hayatını incelemek için onu sürekli izleyen Lou zamanla bu kıza ilgi duyarak onu bu hayattan kurtarmak için bir şeyler yapmaya karar verir.

Eleanor ve Park Hakkında

Size sürekli kendisine güven duyup duymadığınızı soran kişiler size ilk ihanet edecek olanlardır.
Lou, on üç yaşında, üstün zekâlı bir çocuk, içine kapanık ve çok başarılı bir öğrenci. Küçük bebeğinin ölümünden sonra derin bir depresyona girmiş olan bir anneye ve kızına karşı sevgi dolu, karısının hastalığı karşısında oldukça aciz olan bir babaya sahip. Sınıf arkadaşları arasında lakabı ‘beyin’. Sınıfın asi, yakışıklı öğrencisi Lucas ise Lou’yu saf altın parçacığı anlamına gelen ‘pépite’ diye çağırmakta.
Lou, Mösyö Marin’in dersinde yapması gereken sunum için evsizler konusunu seçer ve evsiz genç bir kızla röportaj yapmaya karar verir. Lou, gelen ve giden yolcuları ve yakınlarını izlemek için sürekli gittiği Austerlitz Garı’nda No ile tanışır. Ama onu tanımak ve arkadaşı olmak Lou için yeterli olmayacaktır. Ergen kafasıyla düşünüp hareket ederek No’yu o ‘bataktan’ çekmeye karar verir ve Lucas ile birlikte kendilerinden büyük işlere kalkışarak bir kurtarma operasyonuna girerler.
Roman 2008 yılında Kitapçılar ödülü (Prix des Libraires) ödülünü almıştır. Yediden yetmişe her yaştan insanın severek okuyabileceği bu eğitici roman türündeki kitap yirmi altı farklı dile çevrilmiştir. Aynı zamanda 2010 yılında Zabou Breitman tarafından kitapla aynı adla sinemaya uyarlanmıştır..

Eleanor ve Park Online Kitap Oku

Paylaşan “AYTÜL”

Benzer İçerikler

Sevgi Fırtınası – Nicholas Sparks – Online Kitap Oku

yakutlu

Amcanın Rüyası – Dostoyevski Online Kitap Oku

yakutlu

Kadının Yanılgısı – Mustafa Topkara Online Kitap Oku

yakutlu

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy