Roman

Sevişen Beyin – Geoffrey Miller – Online Kitap Oku

Sevişen Beyin/ Geoffrey Miller / PDF / Sayfa: 466

Eş Bulma Süreci İnsan Doğasını Nasıl Belirledi?

İnsan doğasına oldukça farklı ama bilimsel araştırmalar doğrultusunda yaklaşan Geoffrey Miller, Sevişen Beyin çalışmasını dikkat çekici detaylarla paylaşmıştır. Hayvanlar alemine şöyle bir baktığımızda bu varlıklarda gördüğümüz en ilginç hareketler nelerdir ? Avlanma felan vardır ama ondan daha dikkat çekici olan karşı cinsin dikkatini çekmek için evrimleştirmiş oldukları danslar, kurlar sesler hatta tavuzkuşunda olduğu gibi görkemli tüyler olabilir. Bunca varlık sevişme üzerine bu kadar donanım geliştirmişken üstelik hiç bir fikre sahip olmadan peki insanın kur şekli hangisidir hiç düşündünüz mü? Geoffrey insanın karşı cinsi etkilemek için geliştirdiği şeyin zeka olduğuna inanlardandır. Bun üzerine yaptığı uzunca çalışmada bunu oldukça kanıtlar niteliktedir.

Sevişen Beyin Hakkında

Sevişen Beyin, insan zihninin nasıl ve neden evrildiğiyle ilgili şu ana kadar yapılmış en ikna edici ve radikal açıklamayı sunuyor. Evrim teorisi şimdiye dek zekayı beyin büyüklüğünün bir ürünü olarak ele aldı. Ama psikolog Geoffrey Miller bu kitabında zekanın, tıpkı tavus kuşunun kuyruğu gibi, kur yapmak ve eş bulmak için evrimleştiğini ve bunun da insan doğasını şekillendirdiğini ileri sürüyor.

Bazı özelliklerimizin özellikle çekici olmasının sebebi, bunların potansiyel bir eşin uyum yeteneğine (fitness) işaret etmesidir. Miller’a göre hem erkekler hem de kadınlar uyum yeteneklerini sergileyebilmek için çeşitli pratikler geliştirmiştir. Güzel hikayeler anlatma, şiir, sanat, müzik, spor, dans, mizah, nezaket, liderlik gibi pratikler ve özellikler hep bu sergileme çabasının ürünü olarak ortaya çıkmıştır. Miller bu kışkırtıcı tezini savunmak için psikoloji, ekonomi, tarih, popüler kültür ve Darwin’in seksüel seçilim teorisinden kanıtlar sunuyor.

Sevişen Beyin Online Kitap Oku

Sevişen Beyin Turbo Online Kitap Oku

Paylaşan “LEVENT”

https://www.facebook.com/groups/ekitapgrup/

Benzer İçerikler

Baba ve Piç

yakutlu

Görmek Kitap Özeti (Jose Saramago)

yakutlu

Gazi Mustafa Kemal Atatürk – İlber Ortaylı – Online Kitap Oku

yakutlu

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy