Roman

Yankılı Kayalar – Ahmet Yılmaz Boyunağa

Arka Kapak Bilgisi

 

Yankılı Kayalar Özeti

Ahmet Yılmaz Boyunağa’nın “Yankılı Kayalar” adlı kitabı 11 yaş üstü okurlara hitap ediyor. İlk bölümleri çok acıklı olan kitap mutlu sonla bitiyor. Kısa bölümler ve resimlerden oluşan kitap az sözle çok şey anlatıyor.

Tatlı Günler

Mehmet, Doğu Anadolu’nun dağ köylerinden birinde yaşayan on bir yaşında bir çocuktur. İnşaat işçisi olan babası, iri yarı, yiğit bir adamdır. Herkes tarafından sevilir, yardımseverdir. Annesi de herkese karşı güler yüzlü, tatlı dilli, şefkatli bir hanımdır. Her akşam Mehmet’in okuduğu kitapları dinleyerek ailecek vakit geçirirler.

Hastalık

Bir gün Mehmet’in annesi çok hastalanır. Babası kasabadan doktor getirmek için yola çıkar. Ama bir daha geri dönemez. Karlar eridiğinde, üzerinde diş izleri olan çizmeleri bulununca babasını kurtların parçaladığı anlaşılır.

Doktor Olacağım

Babasının ölümünden sonra Mehmet kendini büyük bir insan gibi hissetmeye başlar. Annesi de oğluna güvenmektedir. Bir gece Mehmet annesine, doktor olacağına dair söz verir. Doktor olacaktır ve annesiyle kardeşine bakacaktır.

Büyük Acı

Babasının ölümünden bir yıl sonra Mehmet annesini de kaybeder. Küçük kardeşi Hatice artık ona emanettir.

Unutulmaz Dostlarım

Komşuları, hem öksüz hem yetim kalan Mehmet ve kardeşini yalnız bırakmazlar. Onlara ellerinden geldiğince destek olurlar.

Gece Gelenler

Komşular Mehmetler’i geceleri de yalnız bırakmaz. Bir gece Mehmet’in iki arkadaşı nine ve dedeleriyle Mehmetler’i almaya gelirler. Ama Mehmet kendi evlerinde kalmak ister.

İyi İnsanlar

Ertesi gün Mehmet’in öğretmeni, imam emmi ve birkaç komşu Mehmetler’e gelir. Her biri Mehmetler’i sırayla misafir etmek ister. Ama Mehmet kimseyi rahatsız etmek istemediği için bu teklifi de kabul etmez. Böylece her gece bir arkadaşının Mehmetler’de kalmasına karar verirler.

Arkadaşlarım

O akşam Mehmet’in arkadaşlarından Bekir yatıya gelir. Birlikte ödev yaparlar. Yemek yiyip şakalaşırlar. Mehmet annesinin vefatından sonra ilk defa o akşam güler.

Kardeşim Hastalanıyor

Mehmet yeniden okula gitmeye başlar. Okula giderken kardeşini Bekirler’e bırakır. Bir gün kardeşi hastalanır. O gece Bekirler’de kalırlar. Mehmet kardeşini de kaybetmekten çok korkar. Gece kardeşinin baş ucunda yatar ve iyileşmesi için hep dua eder. Ertesi gün kardeşi iyileşir, Mehmet çok sevinir. Birlikte evlerine dönerler.

Canavarlar

Mehmet ve kardeşi evde yalnızdır. Mehmet odun kesmek için dışarı çıkar. Odunları keser, odunları alıp içeri girecekken kurt ulumaları duyar. Biraz sonra kurtlar gelir. Mehmet, üzerine gelen bir kurdu baltasıyla öldürür. Diğer kurtları da korkutarak eve kaçar. Biraz sonra Mehmet’in öğretmeni, muhtar emmi ve avcılar gelir. Bu olay köyde günlerce konuşulur.

Cafer Emminin Teklifi

Okullar kapanınca Mehmet ve kardeşi İstanbul’a, dayılarının yanına, gideceklerdir. Bunu bilen Cafer Emmi, Mehmet’e evi ve mallarını kendisine satmasını teklif eder. Mehmet, öğretmeni ve imam emmiyle konuşur ve bu teklifi kabul etmez.

Köyümden Ayrılıyorum

Okullar kapanır. Mehmet ve kardeşi köydekilerle vedalaşırlar. Trenle İstanbul’a gitmek için yola çıkarlar.

İstanbul

Mehmet ve kardeşi İstanbul’a varırlar. Trenden inince dayıları onları alır ve evlerine doğru yola koyulurlar. Mehmet yol boyunca gördüğü İstanbul’u çok beğenir.

Yengemiz

Eve vardıklarında yengeleriyle tanışırlar. Dayısının yanında mutlu ve rahat olan Mehmet, yengesinin yanında kendini mutsuz ve rahatsız hisseder. Akşam dayısıyla yengesinin onlar yüzünden tartıştığını duyunca da çok üzülür.

Okula Gidiyorum

Okullar açılınca Mehmet yeni okuluna başlar. Buradaki arkadaşlarından geride olduğunu düşünür. Okuldan sonra dayısının arkadaşı olan bir marangozun yanında çalıştığı için de ders çalışmaya pek vakti kalmaz. Her şeye rağmen Mehmet, kardeşi ve kendisi için sabredip çok çalışmaya karar verir.

Derslerim Düzeliyor

Mehmet gayret eder ve altıncı sınıfı doğrudan geçer. Yedinci sınıfta dersleri daha da düzelir ve sekizinci sınıfta iyi öğrenciler arasına girer.

Kaza!

Bir gün Mehmet ustasının istediği çivileri almış marangozhaneye dönerken yola atlayan küçük bir kızı kurtarır. Kızın annesi Mehmet’e çok teşekkür ederek adresini alır.

Selim Bey Amca

Mehmet’in kurtardığı küçük kızın babası Selim Bey, Mehmet’i marangozhanede ziyaret eder. Kendisine teşekkür ederek Mehmet’e maddi yardımda bulunmak ister. Fakat Mehmet bunu kabul etmez. Başka bir gün Selim Bey, eşi ve kızları Mehmetler’in evine gelir. Mehmet’e hediye getirip tekrar teşekkür ederler. Mehmet bu kez onları kırmayarak hediyelerini kabul eder. O günden sonra Selim Beyler’le sık sık görüşürler.

Garip Kuşlar

Mehmet’in dayısı hastalandığı için hastanede yatmaktadır. Bu durumu fırsat bilen yengeleri Mehmetler’e daha kötü davranır. Bir gün iyice sinirlenir ve Mehmetler’i evden kovar. Mehmet ve kardeşi evden çıkarlar. Bir gün ustasında kalıp daha sonra ustasından borç para alarak köylerine dönmeye karar verirler. O sırada Mehmetler’e giden Selim Beyler, yolda Mehmetler’i görürler. Mehmet’i ve kardeşini evlerine götürüp durumu öğrenirler. Bir süre konuşup düşünürler. Daha sonra Mehmet ve kardeşine onları evlat edinmek istediklerini söylerler. Mehmet onları kıramayarak tekliflerini kabul eder.

Yeni Bir Hayat

Selim Beyler Mehmet ile kardeşini öz çocuklarından ayırmazlar. Bu iyi insanların yanında Mehmet de kardeşi de çok mutludur. Mehmet fırsat buldukça dayısını ziyaret etmeyi de ihmal etmez.

Eski Bir Arkadaş

Lise ikinci sınıfta Mehmetler’in sınıfına yeni bir kız öğrenci gelir. Mehmet bu kızın köydeki öğretmeninin kızı Serpil olduğunu ve öğretmeninin emekli olunca İstanbul’a taşındığını öğrenince çok şaşırır. Öğretmenini ziyaret eder. Ailecek görüşmeye başlarlar. Mehmet ve Serpil son sınıfa geldiklerinde istedikleri fakültelere girebilmek için çok çalışırlar. Yıllar sonra Mehmet doktor, Serpil öğretmen olur. Evlenirler ve köylerine dönerek oradaki insanlara hizmet ederler.

 

Benzer İçerikler

Gerçek Yaşam – Alain Badiou Online Kitap Oku

yakutlu

Türk Ocaklarından Doğu Türkistan’daki İnsan Hakları İhlâllerine Karşı Yürütülen İmza Kampanyası Hakkında Basın Açıklaması

yakutlu

Benim Ebedi Aşkım – Marsha Canham – Online Kitap Oku

yakutlu

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy