Roman

Beyin Bağırsak Bağlantısı – Emeran Mayer – Online Kitap Oku

Emeran Mayer / Beyin Bağırsak Bağlantısı / PDF / Sayfa: 304

Vücudumuzdaki Gizli Konuşmanın Duygularımız, Tercihlerimiz ve Sağlığımız Üzerindeki Etkisi

Bundan bir kaç sene öncesine kadar bağırsaklar vücudumuzun sadece öylesine dolaşım sistemi parçası olarak kabul edilir ve üzerine hiç bir çalışma yapılmazdı. Oysa ki bağırsak ve beyin arasında ki bağlantıları, bağırsaklarımızın kendi hafızaları üzerine çalışmaları eski Çin tıbbı gibi bir çok kaynak bundan yüzyıllar önce incelemeye başlamıştı bile. Bu kitap sizlere bedeninizin sizlere verdiği komutlara uyarak nasıl daha sağlıklı yaşayabileceğinizi, henüz çocukluk zamanında gelişmeye başlayan bu beynin bağlantısını doğru beslenme ve talimatlarla uyarak nasıl daha sağlıklı çocuklar yetiştireceğinize kadar bir çok bilgi barındırmaktadır.

Beyin Bağırsak Bağlantısı Hakkında

Beynimiz ile bağırsaklarımız arasındaki bağlantıyı hepimiz deneyimleriz; “doğru geldiği” için aldığımız kararlar, büyük bir toplantı öncesi midemize giren kramplar, stresli olduğumuzda karnımızın guruldaması bu bağlantının göstergeleridir. Bağırsak ile beyin arasındaki diyalog, Ayurvedik ve Çin tıbbı gibi eski tedavi gelenekleri tarafından kabul edilirken, Batı tıbbı beynin, bağırsakların ve bağırsak mikrobiyotasının birbirleriyle iletişim kurma biçimlerinin karmaşıklığını genel olarak dikkate almamıştır.

UCLA’da Stres Nörobiyolojisi Merkezi’nin direktörü olan Prof. Dr. Emeran Mayer, gelişmekte olan bu bilime devrimsel ve kışkırtıcı bir bakış açısı sunarak bize sağlığımızın sorumluluğunu üstlenmek ve vücutlarımızın doğuştan gelen bilgeliğini dinlemek için bağırsak-beyin bağlantısının gücünden nasıl faydalanmamız gerektiğini öğretiyor.

Beyin-Bağırsak Bağlantısı, ağırlıklı olarak bitkisel beslenmenin bağırsak ve beyin sağlımız için neden önemli olduğunu, bağırsak-beyin gelişiminde erken çocukluk döneminin önemini ve çocuklarının iyi gelişmesine yardımcı olmak için ebeveynlerin neler yapabileceğini, aşırı stres ve kaygının gastrointestinal hastalıklar ve bilişsel bozukluklardaki rolünü, “içimizden gelen hisleri” nasıl dinleyeceğimizi ve vücudumuzun bize gönderdiği sinyallere nasıl dikkat edeceğimizi ve çok daha fazlasını anlaşılır bir dille açıklıyor.

Beyin Bağırsak Bağlantısı Online Kitap Oku

Beyin Bağırsak Bağlantısı .

Benzer İçerikler

Görmek – Jose Saramago – Online Kitap Oku

yakutlu

Hicret

yakutlu

Yüzyılın En İyi Bilimkurgu Öyküleri – PDF Online Kitap Oku

yakutlu

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy