Roman

Dikkat Tacirleri – Tim Wu – Online Kitap Oku

Tim Wu / Dikkat Tacirleri / PDF / Sayfa: 448

İnsan zihnine girmek için verilen amansız mücadele.

Günümüzde bizde dahil etrafımıza şöyle bir baktığımızda görüyoruz ki dikkatsiz birer toplum ve bireyler olmaya daha fazla başladık. Bu dikkat tacirliği aslında uzun zamandır reklamcılık alanında kullanılan oldukça önemli bir etmenken şimdi internetin yaygınlaşmasıyla uygulaması daha kolay bir hal alış durumda. Girdiğimiz her insternet sitesinde, ugulamalarda ve tvlerde karşımıza çıkar. Dikkat tacirliğinin iki önemli adımı vardır. Birincisi insanların dikkatini dağıtarak tekrar toplanmamasına çalış ve ardından kafası karışık bu bireye ürün sar, oy verdir vs.

Dikkat Tacirleri Hakkında

Geçtiğimiz yüzyılda dikkat tacirliği endüstrisi, envaiçeşit oyalama ve şaşırtma yöntemiyle, uyanık olduğumuz her dakikayı bizden çalar hale geldi ve bu amacında da başarılı oldu. Dikkat tacirlerinin bu başarısı dikkati dağınık bir topluma bağlı, zira doğamız gereği dikkatimiz dağınıkken satılmak istenen şeye kolayca rıza gösteriyoruz. Kitap okumak, bir müzik enstrümanı çalmak ya da yalnızca derin düşüncelere dalmak gibi konsantrasyon gerektiren durumlar dikkat tacirlerinin arzu ettiği durumlar değil; onlar daha çok açık hava ilanlarına bakmamızı, araya reklamların girdiği kısa televizyon programlarını izlememizi ya da “90‘larda Playboy tarafından geri çevrilen ünlüler” sekmesini tıklamamızı istiyorlar.

Reklamcılığın Madison Bulvarı öncesi döneminden mobil internet sitelerinin artışına, e-postanın doğduğu günden dikkatin Google ve Facebook’un tekeline geçtiği güne, Ed Sullivan’dan Oprah Winfrey, Kim Kardashian ve Donald Trump gibi marka olmuş günümüz simalarına kadar geçen sürede “Dikkat Ticareti” dediğimiz en temel iş modeli tahtını korumaya devam ediyor. Tim Wu Dikkat Tacirleri kitabında, bu iş modeline karşı bağışıklık kazanabilmek adına kumandanın icadından Apple’ın reklam kovucu son sürümüne kadar türlü girişimlerde bulunulduğunu dile getiriyor, ne var ki sektör her zaman bir yolunu bulup kendine yeni kapılar açmayı başarıyor.

Bu kitap, dikkat tacirlerinin tarihini anlatırken, bir yandan da elde ettikleri zaferlerle insanların hayatını nasıl şekillendirdiğini anlamanıza yardım edecek. Dikkat tacirlerinin zihnimize girmek adına doğamızı bilişsel, toplumsal, siyasal ve daha birçok yönden kökünden değiştirdiğine tanık olacaksınız.

Dikkat Tacirleri Yorumlar

“İnsanların dikkatiyle oynayan kurumların tarih ve teknolojilerini anlatan harika bir kitap!”

– Sapiens‘in yazarı Yuval Noah Harari, Hürriyet Gazetesi röportajından. –

“Reklamın iyisi- kötüsü olmaz” tartışmasını bir yana bırakıp, nereden geldiğini, etiğini ve nereye gittiğini konuşmanın zamanı çoktan gelmişti. Bir reklam ajansının kurucusu olarak, bu kitabı iş dünyasının geleceğinde yer almak isteyen herkese öneriyorum.

– Derya Acar, Dajans Reklam Ajansı Kurucusu. –

İknanın psikolojisini öğrenmeye çalışanlar bu mükemmel kitabı da okuyarak ondan yararlanmanın tarihini, boyutunu ve geleceğini öğrenirse her şey dört dörtlük olur.

– Prof.Dr.Ali Atıf Bir, İletişim Bilimleri Enstitüsü –

Dikkat Tacirleri Online Kitap Oku

Alternatif

Dikkat Tacirleri Online Kitap Oku

Benzer İçerikler

Peygamber Enok’un Kitabı – Online Kitap Oku

yakutlu

Goethe ve Islam (Ciltli)

yakutlu

Sana Teslim Oldum – Anna Campbell – Online Kitap Oku

yakutlu

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy