Roman

Ne Kitapsız, Ne Kedisiz – Bilge Karasu – Online Kitap Oku

Bilge Karasu / Ne Kitapsız, Ne Kedisiz / PDF / Sayfa: 277

Gerek içeriğiyle gerekse ismiyle oldukça dikkat çeken yerli bir roman olan “Ne kitapsız, ne kedisiz” adlı deneme türünde ki çalışma yazarın en popüler kitabıdır. Bu söz bildiğiniz üzere kitap severler arasında bir tür mottodur. Nedendir bilinmez kitap seven neredeyse herkes hayvanda sever, ve bunun tersi de geçerlidir bir o kadar. Yazarın kendinden ve kedisinden yola çıkarak oluşturmuş olduğu bu günce oldukça keyifli bir okuma serüveni sunuyor bizlere.

Ne Kitapsız, Ne Kedisiz Hakkında

“Ona bakıyorum. Susuyor. Önüne bakıyor. Çocukluğundan beri bu oyunu oynar: Gözetlenme oyununu. Önceleri belki bir suçluluk duygusuydu bu: Kendisine dikilen göz Tanrının, anasının, büyüklerden birinin, sevmediği birinin gözü olur, kınardı o anda yaptığını. Adı konmadan yaşanırdı bu suçluluk. Şimdi ise gerçekten bir oyun: kimi dakikayı, ‘bakan, gören varmış gibi yaşamak’… Karasu kendi kendinden bir şeyler anlatır, gözetlenme oyunu da o sıra oynanır. Bakan göz o anlatılanı dinlemektedir. Nasıl gözse!… İşte bundan ötürü bakıyorum ona, baktığımı biliyor, susuyor, önüne bakıyor. Ne düşündüğünü bildiğimi biliyor.”

Ne Kitapsız, Ne Kedisiz Online Kitap Oku

Ne Kitapsız, Ne Kedisiz .

Benzer İçerikler

Highlands’ Lairds Serisi – Julie Garwood – Online Kitap Oku

yakutlu

Gaybi Yardımlar

yakutlu

Islam Felsefesi: Giris

yakutlu

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy