Görmek – Jose Saramago – Online Kitap Oku

Jose Saramago / Görmek / PDF – EPUB / Sayfa: 324

Körlük romanıyla büyük kitlelere ulaşan yazar şimdi Görme adlı romanında olayı tam ters açıdan ele alıyor. Aslında devam kitabı gibi dursa da oldukça farklı bir konuyu ele alıyor. Tam düzenin geleceğine kaosun biteceğine inan toplum ve devlet bunun aksine düzensizlikten, düzene geçerken daha ağır bir sonuçla karşılaşı veriyor. 1998’de nobel ödülüne laik görülen yazarın hem dili hemde olaylara bakış açısı daha önemlisi kıvrak cümleleri resmen okuyucuda hayranlık uyandırmadan edemiyor..

Görmek Hakkında

Körlük’ün adı bilinmeyen ülkenin adı bilinmeyen kentindeyiz yine. Üstelik yaşanan trajedinin üzerinden çok da geçmemiş, uyandırdığı dehşetin hatırası taze, mağdurları da hâlâ sağken yeni bir felaket, daha doğrusu olağandışı bir hal geliyor kentin başına. Seçim yapılıyor, sandıklar kuruluyor.

Ancak beklenmedik bir şey oluyor ve oyların büyük çoğunluğu boş çıkıyor. Hükümet bir komplo şüphesiyle derhal teyakkuza geçerek bu beklenmedik durumu siyasal düzenin çarkları içinde öğütmeye çalışıyor; sonuç alamayınca da çareyi sıkı yönetim ilan ederek kenti terk etmekte buluyor. Fakat beklentinin aksine, düzenin yokluğunda düzensizlik baş göstermeyince, onu çıkarmak da yine siyasal erke düşüyor.

Saramago, hiciv ile alegoriyi derin bir kavrayış ve keskin bir görüyle harmanladığı, o muazzam dil cambazlığıyla devamlı eşeleyerek zihnimizde karıncalanmadık yer bırakmadığı bu unutulmaz eserinde, hamaset denen düşünce fukaralığının ve onun kovuklarında yuvalanan güç saplantısının ipliğini pazara çıkarıyor. Fars hiç bu kadar trajik anlatılmamıştı.

Görmek Online Kitap Oku

Görmek Online Kitap Oku

Alternatif

Görmek Online Kitap Oku

Görmek Online Kitap Oku

{{ reviewsOverall }} / 5 Kullanıcılar (0 oylar)
Oylar
Ziyaretçiler ne diyor ... Puanınızı bırakın
Tarafından sipariş:

İlk yorum yazan siz olun.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Bu incelemede henüz yanıt yok.

Avatar
Daha fazla göster
Daha fazla göster
{{ pageNumber+1 }}
Puanınızı bırakın

Tarayıcınız resim yüklemeyi desteklemiyor. Lütfen modern bir tane seçin

Benzer İçerikler

Kadın Kokusu – Giovanni Arpino – Online Kitap Oku

yakutlu

Ahlaksız Teklif – Cecilia Grant – Online Kitap Oku

yakutlu

Hümeyra (Cep Boy)

yakutlu

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy