Maturidi’de Dini Cogulculuk

Maturidi’de Dini Cogulculuk

Yazar: Prof. Dr. Hanifi Ozcan

M.U. ILAHIYAT FAK. VAKFI

“ Hak-din” gokten inen suya benzer. Su, gokten temiz, duru ve (her topraga) esit olarak indigi halde, topragın bilesiminde bulunan unsurların rengi, tadı, kokusu vs.nin degisik olması; suyun tat, renk, koku vb. ozelliklerini de degistirir. O zaman, suyun bazısı tuzlu, bazısı tatlı, bazısı kirli ve bulanık olur; bazısından faydalanılır, bazısından faydalanılamaz. Bu, yeryuzunun cevherlerinin farklı olmasının gerektirdigi bir zorunluluktur. Cunku aslı ve ozu bakımından gokten inen su tatlı, duru ve temiz oldugu halde, yere indikten sonra degismektedir. Bir baska deyisle, eger su, uzerine indigi topragın durumuna gore degismeseydi, o zaman, gokten indirilen suyun hepsi tatlı ve temiz oldugu gibi, kendisinden faydalanılan su da tek tur yani sadece “tatlı- su” olurdu.
Iste, “din” de tıpkı bunun gibidir. Yani Tanrı tarafından gonderilen ve vahye dayanan din “tek ve aynı din” oldugu halde, insanların yeryuzunde farklı dil ve kulturlere sahip topluluklar halinde yasamaları, gonderilen dinin de farklı sekilde anlasılıp yorumlanmasına ve amacları aynı olmasına ragmen, farklı fiillerle orneklenip yasanılmasına; boylece, o, aynı zamanda, Peygamberlerin ve seriatların farklı olmasının da zorunlu hale gelmesine sebep olmustur. Bu demektir ki, semavi dinler yani vahye dayanan buyuk tarihi dinler, ozu itibariyle, aynı dogruluk ve gecerlilige sahiptir. Iste bu, Maturidi’nin acıkca ortaya koydugu, “Ibrahimi dinler”le sınırlı, bir “kısmi cogulculuk”tur.

Yayın Tarihi 2013-03-04
ISBN 9755481395
Baskı Sayısı 2. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 140
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi 3. Hm. Kagıt
Boyut 13.5 x 21.5 cm

Tüm kitaplar bir sitede https://ekitap.org/ sitemizde
Bu konu kitap tanıtımıdır. Lütfen beğendiyseniz kitabı satın alınız.

Akletme Uzerine

{{ reviewsOverall }} / 5 Kullanıcılar (0 oylar)
Oylar
Ziyaretçiler ne diyor ... Puanınızı bırakın
Tarafından sipariş:

İlk yorum yazan siz olun.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Bu incelemede henüz yanıt yok.

Avatar
Daha fazla göster
Daha fazla göster
{{ pageNumber+1 }}
Puanınızı bırakın

Tarayıcınız resim yüklemeyi desteklemiyor. Lütfen modern bir tane seçin

Benzer İçerikler

Kinyas ve Kayra – Hakan Günday Online Kitap Oku

yakutlu

Daima Aşk – Sandi Lynn – Online Kitap Oku

yakutlu

Eyvallah Kitap Özeti (Hikmet Anıl Öztekin)

yakutlu

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy